21 Marzec, 2017

Artykuł na bloga – jak go napisać by przyciągał czytelników?

Aleksandra Żołędź

Copywriting SEO Copywriting

Artykuł w internecie, a artykuł w prasie to dwie zupełnie inne kwestie. Różnią się formą, grupą odbiorców i przede wszystkim celem, jaki mają osiągnąć. Tekst publikowany w sieci, zazwyczaj na blogu, ma za zadanie wypromować markę, zwiększyć ruch na stronie docelowej oraz co za tym idzie przyciągnąć nowych klientów! Może także ukazać nie tylko eksperckie oblicze firmy, ale i to nieco swobodniejsze, które zbliży Cię do czytelników. Zatem, jak powinien wyglądać dobry artykuł?

Treść to podstawa!

1. Musisz wiedzieć, po co powstaje dany tekst. Nigdy nie twórz treści, które mają trafić w próżnię. Najlepiej, gdy artykuł zawiera odpowiedzi na pytania i stanowi rzetelne źródło informacji. Daj swoim czytelnikom dokładnie to, czego potrzebują, czyli użyteczną wiedzę, a z pewnością do Ciebie powrócą.

2. W związku z powyższym określ tezę, która będzie głównym punktem w tekście. Trzymaj się jednego tematu i postaraj się, by wycisnąć z niego wszystko, co najważniejsze. To uczyni artykuł spójnym i nie pozwoli na zbędne dygresje. Treści mające za zadanie Cię wypromować, niestety nie mogą przypominać eseju, dlatego postaw na konkrety oraz praktyczne rady.

3. Treści publikowane w internecie często są jedynie omiatane wzrokiem. Dlatego warto zadbać, by każdy fragment tekstu był bogaty w wartościowe oraz użyteczne informacje. Przyłóż się także do wstępu! To mimo wszystko pierwsza rzecz, na którą zwraca się uwagę. Zachęca on do dalszej lektury więc musi być naprawdę dopracowany i ciekawy.

4. Warto tworzyć cykle artykułów, jeśli temat, który poruszasz jest wyjątkowo obszerny. Takie działanie nie tylko umożliwia szerokie przedstawienie omawianego wątku, ale i zachęci czytelników do powrotu na bloga. Regularna publikacja treści sprawi, że Twoje artykuły będą przez nich wyczekiwane.

5. Przed rozpoczęciem pisania artykułu, stwórz jego plan. To kolejna rzecz, która pomoże w uporządkowaniu treści i skupieniu się na sednie sprawy. Z dobrym, przemyślanym planem działanie staje się też o wiele prostsze, ponieważ wystarczy jedynie rozwinąć przygotowane punkty.

6. Zwracaj się do konkretnych osób! Przygotowując się do pisania artykułu, określ grupę docelową, do jakiej chcesz trafić i komunikuj się zgodnie z jej stylem. Mów językiem odbiorcy, do którego chcesz dotrzeć, a z pewnością zyskasz większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

7. Staraj się publikować jak najbardziej aktualne treści, niech Twoje artykuły będą na czasie, w zgodzie z tym, co dzieje się na rynku i na co jest zapotrzebowanie. Ponadto zawsze stawiaj na unikatowość! Nie powielaj cudzych tekstów, ponieważ tylko oryginalny content pozwoli Ci na wyróżnienie się na tle konkurencji. Wyłącznie wartościowe i niepowtarzalne artykuły zostaną docenione przez Google.

8. Tworząc artykuł na bloga, nie zapominaj o zastosowaniu słów kluczowych. Pomogą Ci w uzyskaniu wysokiej pozycji w wyszukiwarkach, a co za tym idzie, zyskasz szansę na powiększenie grona czytelników i klientów. Co więcej słowa kluczowe wskazują także na najważniejsze kwestie, o jakich traktuje tekst.

Zadbaj o formę!

Sama treść artykułu i to, co ma on przekazać to podstawa, jednak w internecie także jego forma ma ogromne znaczenie. Bloki tekstu będące wielkimi monolitami z pewnością nie zachęcają do lektury, a przynajmniej jej nie ułatwiają. Co zrobić, aby artykuł przyciągał uwagę już na pierwszy rzut oka?

1. Przede wszystkim podziel artykuł na akapity. Nie bój się rozbicia go na mniejsze fragmenty. Taki zabieg czyni czytanie o wiele wygodniejszym, ułatwia poruszanie się w tekście i powrót do interesujących fragmentów.

2. Podobnie działają nagłówki i śródtytuły. Wyraźnie informują o nowym wątku czy myśli w tekście. Tak jak podział na akapity umożliwiają szybki powrót do wybranej części artykułu. Postaraj się, by były nie tylko czysto informacyjne, ale i zaskakujące.

3. Stosuj tak zwane bullets points. Wszelkie wypunktowania wskazują na ważne fragmenty, na których Ci zależy oraz w jasny sposób akcentują wszelakie wyliczenia.

4. Wyróżniaj szczególnie istotne fragmenty, używając większej czcionki, pogrubień czy kursywy. Skutecznie przykuwają uwagę i czynią tekst bardziej widocznym.

Na sam koniec zachowałam radę, która być może wydaje się oczywista, jednak nigdy nie należy o niej zapominać. Zawsze dbaj o poprawność językową! Błędy jakiegokolwiek rodzaju potrafią przekreślić każdy artykuł i odebrać wiarygodność jego autorowi.


RZETELNE INFORMACJE TO PODSTAWA

Zapisz się do newslettera Zmień Zdanie i bądź na bieżąco

Dziękujemy za zapisanie - sprawdź swoją skrzynkę!